russian lang

חוק יחסי-ממון בין בני-זוג , התשל``ג (1973)
חוק בית המשפט לעניני משפחה, התשנ``ה (1995)
חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע``ה-2014*
חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ``ב-1962 [תיקון אחרון 12/5/96]
חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי``ט – 1959
תקנות בתי המשפט (גישור), התשנ``ג - 1993
תקנות הדיון בבתי-הדין הרבניים
תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ``ד
  [לעמוד הראשי]
למה לא כדאי להיעזר בעורכי דין?

התשובה לכך היא פשוטה. עורך הדין מחויב לסובייקטיביות, חד-צדדיות, שזה ההפך מאובייקטיביות. הוא מחויב להיות נאמן לצד אחד בלבד, לצד שפונה אליו ומשלם לו. אם עורך הדין לא יהיה סובייקטיבי הוא לא ייתן ללקוח את השירות שהלקוח רוצה. הרי הלקוח פונה לעורך דין ומצפה מעורך הדין שיהיה 100% בצד שלו ולטובתו. עורך דין טוב? אכן עושה זאת. עורך דין עושה וצריך לעשות הכל על מנת להשיג למען הלקוח שלו את הטוב ביותר. על מנת שעורך דין ישיג את המקסימום עבור הלקוח, הוא חייב לצאת למלחמה. הוא יציג את הדברים בדרך הנוחה ביותר לאינטרסים כדי שבסופו של ההליך, אתה או את, הלקוחות שלו, תשלמו כמה שפחות, בכל המובנים, לצד השני או שתקבלו כמה שיותר מהצד השני.

בני זוג יקרים, האם ראיתם פעם איך נראית תביעת מזונות? מצפה לכם הפתעה!
לדוגמא: עורך הדין של האישה ידרוש בעבור שני ילדים 7,999₪ ויגדיר זאת ככסף שמשקף צרכים הכרחיים ומידיים של הילד או של הילדים, תוך התעלמות למשל מכך שהאב מרוויח רק 8,000 ₪ ונותר לו למעשה רק שקל אחד בכיס. עורך הדין של האב לעומת זאת, יטען שהוא לא יכול לעמוד בתשלומים שגבוהים מ- 700 ₪ בעבור כל ילד ושבני הזוג חיו מאז ומעולם מתחת לקו העוני ושהילדים, חוץ מלאכול מוצריי מזון בסיסיים, לא צריכים דבר וחצי דבר.
בשני המקרים עורכי הדין עושים את מלאכתם נאמנה. הם רוצים להשיג בעבור הלקוח את המקסימום וכאסטרטגיה נכונה צריך לבקש הרבה. ממש כמו בשוק. זה ברור, גם לבעל וגם לאישה, ששתי הדרישות, משני הצדדים, הן מופרזות ואפילו מגוחכות אבל הם לא מודים בכך אלא נלחמים ומכלים את כספם כוחם והרבה זמן על המלחמות המיותרות.

אבל אתה או את צריכים לעצור לרגע ולשאול את עצמכם שאלה: ``האם זה מה שאני רוצה?`` והשאלה הזו היא חשובה, חשובה כי הצד השני זה האמא של הילדים שלך, או האבא של הילדים שלך. יש לכם דירה משותפת, לעיתים גם עסק משותף, קשרים משפחתיים ענפים, חברים, והרבה מאוד אינטרסים משותפים אחרים. ולכן חשוב לשאול: ``האם אני רוצה מלחמה מלאת שנאה, נקמנות והתחשבנות? או שבעצם אני רוצה להגיע להסדר טוב והוגן עם בן הזוג?``

בנוסף לכל הצרות יש גם גורמים אובייקטיביים שגורמים למלחמות משפטיות להתארך. אם למשל יש מזונות זמניים גבוהים? האישה תשאף לעכב את ההליכים ולהפוך את המזונות הזמניים לקבועים. אם הבעל משיג מזונות זמניים נמוכים, הוא ישאף להנציח את המצב הזה. בנוסף, הדיונים בבתי המשפט נוטים להתארך מעצם טבעם, יש עומס על יומן בית המשפט, יש פגרות שבהן אין דיונים. לעיתים עורך הדין שלך נוסע לחו``ל לחופשת סקי ולעיתים עורך הדין של הצד השני נוסע לחופשה בהוואי. גם הם בני אדם ולמען האמת, ממש כמו רופאים, הם לומדים לשמור על ריחוק מהלקוחות ולחיות את החיים שלהם. הם לא דואגים כמוכם למצב העניינים. זה לא הם שמתגרשים.

אז חשוב בשלב הראשוני לצאת מהנאיביות. עורכי הדין ילחמו בשבילכם אבל לא יסבלו כמוכם מהתמשכות ההליך ומהתוצאות שלו. לכן, כשאתם נכנסים להליך של גירושין, חשוב להכניס את עורכי הדין לתוך ``הסיפור`` עם קמצוץ של מלח. זה בדיוק מה שעושים בגישור.

אנחנו לא נגד עורכי דין. אנחנו בעד עורכי דין במינון. אתם יכולים להזמין את עורכי הדין שישבו אתכם בזמן הגישור. אבל שלא יתערבו יותר מדי ויתנו לכם לעשות את המשא ומתן. למה? כי רק אתם יודעים בדיוק כמה הכנסות או כסף יש לכם ומה רמת החיים שאתם יכולים להרשות לעצמכם. רק אתם יכולים להחליט יחד כמה חוגים אתם רוצים לתת לילדים שלכם. ויש עוד דרך לשילוב עורכי דין בגישור, אתם יכולים לעשות את הגישור ולכתוב הסכם ואז, לפני החתימה, אתם יכולים להתייעץ עם עורך דין שיביע את דעתו. זאת הדרך הטובה ביותר. תשאלו את עורך הדין אם ההסכם נראה לו סביר לאור הנתונים. נסו לקבל ממנו דעה אובייקטיבית. ידעו אותו מראש שאתם רק רוצים ממנו חוות דעת על ההסכם ושאתם לא רוצים להיכנס למשפטים ומלחמות.

ואם אתם מגיעים להסכם שאתם באמת מרוצים ממנו וטוב לכם אתו? אז למה בכלל ללכת לעורך דין? החוק לא מחייב עורך דין בהליך של גירושין. בכל מקרה, בבית המשפט השופט או השופטת יקראו את ההסכם שלכם. השופט או השופטת, לא יאפשרו לכם להכניס להסכם תנאים מקפחים. שופט או שופטת לא מאשרים הסכם שנראה להם בלתי סביר או לא הוגן. שופט או שופטת לא מאשרים הסכם שלא משקף דאגה אמיתית לילדים וחושב על טובתם. וחוץ מזה, זכרו! אם בעתיד תגלו איזו שהיא בעיה, שערי בית המשפט תמיד פתוחים בפניכם...

לסיכום, אנחנו לא נגד עורכי דין, אבל בני זוג שמתגרשים, לרבות אילו שיש להם ילדים, צריכים לשתף פעולה עוד שנים רבות. לכן, הליך של גישור הוא בריא יותר, חסכוני יותר, מהיר יותר ואנושי יותר, לבעל, לאישה ולילדים. מכולם נחסך הרבה מאוד סבל והכסף שלא עובר לעורכי הדין, בסוף היום, משרת אתכם ואת הילדים שלכם. ולצערנו, פניה לעורכי דין, הרבה פעמים, רק מסבכת את העניינים שבהיגיון בריא ובשיתוף פעולה ניתן לפתור בהוגנות.

עשר עצות לאישה המתגרשת

עשר עצות לגבר המתגרש

מזונות ילדים, כמה משלמים?

מזונות אישה, כמה משלמים ועד מתי?

מי מקבל את הדירה?

מהו מירוץ הסמכויות?

מה ההסכם שנעשה עם המגשר או המגשרת?

משמורת הילדים וטובת הילד:

בני זוג יקרים

אתם לא לבד! כל זוג שלישי בישראל מתגרש!

מה זה גישור?

למה לא כדאי להיעזר בעורכי דין?

contact