russian lang

חוק יחסי-ממון בין בני-זוג , התשל``ג (1973)
חוק בית המשפט לעניני משפחה, התשנ``ה (1995)
חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע``ה-2014*
חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ``ב-1962 [תיקון אחרון 12/5/96]
חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי``ט – 1959
תקנות בתי המשפט (גישור), התשנ``ג - 1993
תקנות הדיון בבתי-הדין הרבניים
תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ``ד
  [לעמוד הראשי]
עשר עצות לאישה המתגרשת

עשר עצות למתגרשת:
(עצה מקדמית: קראי גם את העצות שניתנות לגבר)

1. חשאיות: אל תספרי לבעלך שאת מתכוונת להתגרש. אל תספרי אפילו לקרובי המשפחה שלך. ההיסטוריה מוכיחה שאפילו אם סיפרת לאמא שלך למשל, היא מספרת לשכנה והשכנה לחברה שלה ופתאום בעלך יודע מכל הסיפור ואפילו מגיש תביעה לפניך לבית הדין הרבני. לכן, הכי חשוב, לא לספר לאף אחד שאת מתכוונת להתגרש. אם יהיה לך פה גדול תפסידי במרוץ הסמכויות.

2. אמצעי זהירות: עורכי דין אוהבים לתת כרטיסי ביקור, אם היית אצל עורך דין והוא נתן לך כרטיס ביקור? תחביאי את כרטיס הביקור! הכי בטוח לרשום את מספר הטלפון תחת שם בדוי ולזרוק את כרטיס הביקור לפח (ולא לפח של הבית!). בהקשר זה יש להיזהר לא לדבר בטלפון במקומות שאולי התקינו בהם מכשירי ציתות. זכרי! שיחות שבעלך מקיים אתך, מותר לו להקליט ומותר להשתמש בזה בבית משפט. חשוב שתהיי זהירה ושקולה בדברים שאת אומרת לו. שיחות מאוד רגישות עדיף לעשות מטלפון ציבורי. קל להאזין לטלפון סלולרי.

3. איסוף מודיעיני והעלמת מידע מודיעיני: אספי מסמכים מהבית וצלמי אותם, לאחר מכן תחזיר למקום שלא ירגישו, למשל, רצוי לצלם את פנקס הטלפונים של הבעל. אספי מידע על הכנסות בעלך. לדוגמא: אם בעלך הוא מסגר והוא מתקין סורגים בבתים של אנשים, בלי קבלות, תבררי איפה או עשה עבודה, בצורה חביבה, ותרשמי לעצמך את הפרטים. כך תוכלי להוכיח שלבעלך יש הכנסות שחורות. במקביל, יש להעלים כל הוכחה שיכולה להצביע על הכנסות שחורות משלך. אולי עשית איזה עבודה מהצד? באותה הזדמנות, אם אתה כבר מחטטת, חפשי במגרות של בעלך ובבגדים שלו מידע, אולי יהיו לך הפתעות?! אולי בעלך כותב יומן או מכתבים? בדקי את שיחות הטלפון שבעלך עשה ותנסי להיכנס לאי מייל שלו. שתסיימי את החיטוט החביאי מחוץ לבית את כל חפצי הערך: טבעות יהלום, הדולרים בבלטות, וכן הלאה. לאחר מכן תהיה לך בעיה להוכיח שהם היו קיימים בכלל. אם יש חפצים אישיים שלך, אלבומי תמונות, יומן שכתבת, קחי אותו מהבית ותחביאי. תחביא גם את ספר הטלפונים שלך.

4. העלאת רמת החיים: את ההוצאות שלך תעשי בכרטיס אשראי. אל תשתמשי במזומן כי לא יהיה תיעוד להוצאה, אם את משתמשת במזומן אז לקחת קבלות. למשל, אם עד היום קנית ירקות בשוק? ששם אין קבלות ולא משתמשים באשראי, תעברי לקנות מצרכים בסופר-מרקט, כך תוכלי להוכיח רמת חיים גבוהה! בעלך יהיה מחויב לאחר מכן, על פי הדין, לשמור על רמת החיים הזו. זה הזמן לקנות לעצמך מכונית אם אין לך. בקיצור, תעשי מאמץ להעלות את רמת החיים שלכם ותנסי להרוויח פחות. אל תעבדי שעות נוספות. אם מגיעה לך חופשה אז קחי את החופשה ולא את הכסף. הזמיני חבילת כבלים יקרה ותתחברי לאינטרנט. תעברי לדירה גדולה יותר עם שכירות גבוהה יותר. סעי ברכב חדש יותר. תרשמי את הילדים לעוד חוגים. זה הזמן לנסוע לחו``ל. אחרי זה אפשר לטעון שזה חלק מרמת החיים שהתרגלת אליה. העלאת רמת החיים שלכם והורדת ההכנסות שלך יעזרו בהמשך. בית המשפט מסתכל שנה אחורנית ולפי זה מחליט מה הייתה רמת ההכנסה שלך ורמת החיים של המשפחה וקובע את גובה המזונות לאישה ולילדים.

5. הפרדת רכוש: קיבלת או את אמורה לקבל כספים בירושה? או דירה מירושה? תשכירי את הדירה הזו ואת הכסף תשימי בחשבון בנק נפרד ואל תיגעי בו. הפרדת הרכוש והוצאת דמי השכירות מהשימוש המשותף תועיל אם בעלך ירצה לטעון שיש לך כסף והוא לא צריך לשלם בשל כך מזונות אישה. אם אתם גרים בדירה שהייתה שלך מלפני הנישואין או משתמשים ברכוש שלך מלפני הנישואין, כמו מכונית, רצוי לעודד הפרדה של הרכוש. למשל, אם הדירה שלך מלפני הנישואין, תעודדי את בעלך לעבור לגור אתך בשכירות. את הדירה שלך תשכירי ואת הכסף מהשכירות תשים בחשבון בנק נפרד ואל תיגעי בו. לאחר מכן יהיה קשה לטעון שחיית מהרכוש הזה. רכוש שמשמש את שני הצדדים, גם אם מקורו באחד מהצדדים, לאחר תקופות ארוכות של שימוש משותף מקבל אופי של רכוש משותף. מצד שני כמובן, תעודדי את בעלך להכניס לשיתוף כל הכנסה שיש לו ממקור עצמאי מלפני הנישואין.

6. הימנעות מאלימות: אל תהי אלימה. אם בעלך מפעיל אלימות או מאיים עליך באלימות? אל תגיבי! רוצי לתחנת המשטרה ותגישי תביעה מפורטת. אם יש סימני אלימות תדאגי שיהיה להם תיעוד מצולם. אל תהי אלימה כלפי הילדים. אם בעלך אלים כלפי הילדים או כלפייך חשוב להגיש את התלונה מיד כי זה מצביע על חשש אמיתי לשלומם, הגשת תלונה במשטרה אחרי שבוע נראית אינטרסנטית. לא לשכוח, את זכאית למדור שקט ושליו, אלימות של גברים מתקבלת רע מאוד בבית הדין הרבני ובייחוד בבית המשפט לענייני משפחה ואם אכן יש אלימות חשוב לנצל אותה בצורה חכמה!

7. תבדקי אם בעלך בוגד בך: בבית הדין הרבני לא ניתן משקל רב לעובדה שגבר בוגד באישה. אבל אם הוא באמת בוגד זה בכל מקרה מצביע על האופי שלו. במקרה זה רצוי מאוד לא לקחת סתם בלש פרטי אלא רק אחד שעורך דין לענייני משפחה המליץ לך עליו. יש אופן מסוים להשגת הראיות שהבלש צריך לדעת אותו כי אחרת בית הדין הרבני לא יקבל את העדות אפילו אם היא מצולמת!

8. סירוב לקיים יחסי מין: אם בעלך לא רוצה לקיים אתך יחסי מין, היא גבר ``מורד``, נסי להוכיח, אולי להקליט, את עובדת הסירוב ואת הנימוקים לסירוב. גבר מורד לא נראה טוב בעיני בית הדין הרבני. אבל בהקשר זה לא מספיק סירוב חד פעמי אלא צריך סירוב מתמשך וללא סיבה אמיתית שמנמקת את הסירוב. אם סתם לא מתחשק לו? זה מצוין. תביא בחשבון שמרידת גבר הוא משהו שבדרך כלל קשה להוכיח.

9. השיגי את בעלך במרוץ הסמכויות: פתחי תביעה בבית המשפט לענייני משפחה. אבל אל תהיה גיבורה גדולה. אל תחשבי שאת יכולה לפתוח תביעה לבד בבית המשפט לענייני משפחה. צריך לדעת לכתוב תביעת מזונות בצורה נכונה ועוד הרבה דברים שאי אפשר לפרט פה. אם לא עשית זאת נכון בעלך עדיין יוכל להעביר חלק מהתביעה לבית הדין הרבני. חשוב להשיג את הגבר במרוץ הסמכויות אבל חשוב גם להיעזר בעורך דין שיעזור לך לעשות את הצעדים הראשונים בחכמה. זכרי שזה לא תמיד כדאי לנשים באופן אוטומטי לפתוח תיק בבית המשפט לענייני משפחה, אבל זה נכון בתשעים אחוז מהמקרים.

העצה העשירית:
מה? את באמת רוצה לעשות כאלו דברים מכוערים? עם כל הקנאה, השנאה והכעס שאת מרגישה, זאת נראית לך הדרך ההגיונית לפעול? אם תעשי דברים כאלו הצד השני יעשה דברים מכוערים לא פחות. לא חבל? אז אולי כדאי קצת להירגע קודם ואז לחשוב איך לטפל בעניינים בצורה חכמה. לכן העצה העשירית ממליצה על גישור!!!
בכל מקרה, אם את חוששת מבעלך? אז רק אחרי שהשגת את כל היתרונות האפשריים פני להליך של גישור. קל לוותר ולהשיג הישגים כשכל הקלפים ביד שלך. אבל זכרי שפעולות אילו פוגעות באמון שהוא קריטי ליצירת שיתוף פעולה בהמשך. הבעל עלול מתוך כעס לפנות גם הוא לפנות לבית המשפט ואת כדור השלג כבר יהיה קשה לעצור. לכן, כשאת הולכת לעורך דין תדגישי בפניו שאתה רוצה את שירותיו רק לצורך פתיחת ההליך כי את חושבת על גישור. בקשי ממנו לציין את רצונך בגישור בתוך כתב התביעה. לאחר מכן ספרי לבעלך על מצב הדברים ותזמיני אותו לגישור. כך הפגיעה בך, בבעלך ובילדים תהיה הרבה יותר קטנה. בגישור, עניין הגירושים לא ימשך שנים אלא מספר שבועות בלבד. הליך הגישור יבהיר לכם את האינטרסים שלכם לשיתוף פעולה ויוביל אתכם לפתרון טוב של כל הבעיות בגירושין: הסדרי ראיה, חלוקת רכוש, גובה המזונות וכן הלאה... הליך הגישור ימנע ממכם גירושין ממושכים וכואבים.

העצה העשירית היא העצה החשובה ביותר: להתגרש צריך לדעת. וגישור בין בני זוג הוא הפתרון הטוב ביותר.
עשר עצות לאישה המתגרשת

עשר עצות לגבר המתגרש

מזונות ילדים, כמה משלמים?

מזונות אישה, כמה משלמים ועד מתי?

מי מקבל את הדירה?

מהו מירוץ הסמכויות?

מה ההסכם שנעשה עם המגשר או המגשרת?

משמורת הילדים וטובת הילד:

בני זוג יקרים

אתם לא לבד! כל זוג שלישי בישראל מתגרש!

מה זה גישור?

למה לא כדאי להיעזר בעורכי דין?

contact