russian lang

חוק יחסי-ממון בין בני-זוג , התשל``ג (1973)
חוק בית המשפט לעניני משפחה, התשנ``ה (1995)
חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע``ה-2014*
חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ``ב-1962 [תיקון אחרון 12/5/96]
חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי``ט – 1959
תקנות בתי המשפט (גישור), התשנ``ג - 1993
תקנות הדיון בבתי-הדין הרבניים
תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ``ד
  [לעמוד הראשי]
עשר עצות לגבר המתגרש

עשר עצות למתגרש:
(עצה מקדמית: קרא גם את העצות שניתנות לאישה)

1. חשאיות: אל תגיד לאשתך או למישהו שאתה מתכנן להתגרש. אל תספר אפילו לקרובי המשפחה שלך. ההיסטוריה מוכיחה שאפילו אם סיפרת לאמא שלך למשל, היא מספרת לשכנה והשכנה לחברה שלה ופתאום אשתך יודעת מכל הסיפור ואפילו מגישה תביעה לפניך לבית המשפט לענייני משפחה. לכן, הכי חשוב, לא לספר לאף אחד שאתה מתכוון להתגרש. אם יהיה לך פה גדול אתה תפסיד במרוץ הסמכויות.

2. אמצעי זהירות: עורכי דין אוהבים לתת כרטיסי ביקור, אם היית אצל עורך דין והוא נתן לך כרטיס ביקור? תחביא את כרטיס הביקור! הכי בטוח לרשום את מספר הטלפון תחת שם בדוי ולזרוק את כרטיס הביקור לפח (ולא לפח של הבית!). בהקשר זה יש להיזהר לא לדבר בטלפון במקומות שאולי התקינו בהם מכשירי ציתות. זכור! שיחות שהאישה מקיימת אתך, מותר לה להקליט ומותר לה להשתמש בזה בבית משפט. היה זהיר ושקול דברים שאתה אומר לה. שיחות מאוד רגישות עדיף לעשות מטלפון ציבורי. קל להאזין לטלפון סלולרי.

3. איסוף מודיעיני והעלמת מידע מודיעיני: אסוף מסמכים מהבית וצלם אותם, לאחר מכן תחזיר למקום שלא ירגישו, למשל, רצוי לצלם את פנקס הטלפונים של האישה. אסוף מידע על הכנסות האישה. לדוגמא: אם אשתך עובדת כקוסמטיקאית בבית, בלי קבלות, תהיה נחמד לאחת הלקוחות ותשיג את הפרטים שלה. כך תוכל להוכיח שלאשתך יש הכנסות שחורות. במקביל, תעלים כל הוכחה שיכולה להצביע על הכנסות שחורות משלך. אולי עשית איזה עבודה מהצד? באותה הזדמנות, אם אתה כבר מחטט, חפש בתיק של אשתך מידע, אולי יהיו לך הפתעות?! חפש במגרות של אשתך, אולי היא כותבת יומן? בדוק את השיחות שעשתה בפלאפון ובדוק את האי-מיילים שלה. שתסיים את החיטוט תאסוף ותחביא מחוץ לבית את כל חפצי הערך: טבעות ותכשיטים, הדולרים בבלטות, וכן הלאה. לאחר מכן תהיה לך בעיה להוכיח שהם היו קיימים בכלל. אם יש חפצים אישיים שלך, אלבומי תמונות, יומן שכתבת, קח אותו מהבית ותחביא. תחביא גם את ספר הטלפונים שלך.

4. הורדת רמת החיים: את ההוצאות שלך תעשה במזומן ולא בכרטיס אשראי. גם תעודד את אשתך לא לעשות הוצאות בכרטיס אשראי אלא במזומן, וכמובן אם אפשר לא לקחת קבלות. למשל, תעודד את אשתך שתקנה ירקות בשוק, שם אין קבלות ולא משתמשים באשראי, תגיד לה ששם ``זה יותר טרי``. אם אשתך תוכיח רמת חיים גבוהה? אתה תאלץ לדאוג שרמת החיים הזאת תשמר. נסה לדאוג לכך שלא יהיו הוכחות לרמת חיים גבוהה מידי. למשל, זה לא הזמן להחליף את הסובארו הישנה שלך למרצדס! בקיצור, תעשה מאמץ להוריד את רמת החיים שלכם ותנסה להרוויח פחות. אל תעבוד שעות נוספות. אם מגיעה לך חופשה אז קח את החופשה ולא את הכסף. הורד את ``חבילת הכבלים`` לפשוטה יותר. התנתק מהאינטרנט. שכנע את האישה לעבור לדירה קטנה יותר או לחלופין לדירה עם שכירות נמוכה יותר. סע ברכב ישן יותר. בטל חוגים של הילדים. דחה את הנסיעה לחו``ל כי האישה תטען שהיא התרגלה לנסיעות כאלו וכן הלאה. הורדת רמת החיים והורדת רמת ההכנסה שלך תסייע בהמשך. בית המשפט מסתכל שנה אחורנית ולפי זה מחליט מה הייתה רמת ההכנסה שלך ורמת החיים של המשפחה וקובע את גובה המזונות לאישה ולילדים.

5. הפרדת רכוש: קיבלת או אתה אמור לקבל כספים בירושה? או דירה מירושה? תשכיר את הדירה הזו ואת הכסף תשים בחשבון בנק נפרד ואל תיגע בו. הפרדת הרכוש והוצאת דמי השכירות מהשימוש המשותף תועיל אם האישה תרצה להוכיח רמת חיים גבוהה. אם אתם גרים בדירה שהייתה שלך מלפני הנישואין או משתמשים ברכוש שלך מלפני הנישואין, כמו מכונית, רצוי לעודד הפרדה של הרכוש. למשל, אם הדירה שלך מלפני הנישואין, תעודד את האישה לעבור לגור אתך בשכירות. את הדירה שלך תשכיר ואת הכסף מהשכירות תשים בחשבון בנק נפרד ואל תיגע בו. לאחר מכן היא לא תוכל לשים יד על הרכוש הזה בשל העובדה שתוכל להוכיח שהרכוש הזה לא שימש את שניכם אלא לתקופה קצרה בלבד. רכוש שמשמש את שני הצדדים, גם אם מקורו באחד מהצדדים, לאחר תקופות ארוכות של שימוש משותף מקבל אופי של רכוש משותף. מצד שני כמובן, תעודד את האישה להכניס לשיתוף כל הכנסה שיש לה ממקור עצמאי מלפני הנישואין.

6. הימנעות מאלימות: אל תהיה אלים. אם האישה מפעילה אלימות או מאיימת עליך באלימות, אל תגיב, לך מיד לתחנת המשטרה ותגיש תלונה מפורטת. כך גם אם היא אלימה כלפי הילדים וכך גם אם היא צועקת, צורחת וכן הלאה והייתה לך סיבה להאמין שהשכנים שומעים אותה. אתה והילדים זכאים למדור שקט. חשוב להגיש את התלונה למשטרה מיד כי זה מצביע על חשש אמיתי, הגשת תביעה אחרי שבוע נראית אינטרסנטית. לא לשכוח, אלימות של גברים מתקבלת רע מאוד בבית הדין הרבני ובייחוד בבית המשפט לענייני משפחה. ראה, הוזהרת!

7. תבדוק אם היא בוגדת: תבדוק טוב אם אישתך לא בוגדת בך, זה משתלם. אם היא בוגדת בך זה מצוין. תשיג עדויות שהיא בוגדת לפני שאתה מספר לה שאתה יודע ולפני שאתה מתחיל בהליכים משפטיים שיגרמו לה להיזהר. אישה שבוגדת בבעלה קרויה ``אישה שזנתה תחתיו`` והיא מאבדת את מזונותיה! זאת לפי הגישה של בית הדין הרבני כמובן. רצוי מאוד לא לקחת סתם בלש פרטי אלא רק אחד שעורך דין לענייני משפחה המליץ לך עליו. יש אופן מסוים להשגת הראיות שהבלש צריך לדעת אותו כי אחרת בית הדין הרבני לא יקבל את העדות אפילו אם היא מצולמת!

8. סירוב לקיים יחסי מין: אם אשתך לא נותנת לך לקיים אתה יחסי מין, היא אשה ``מורדת``, נסה להוכיח, אולי להקליט, את עובדת הסירוב ואת הנימוקים שלה לסירוב. אישה מורדת, על פי תפיסת ההלכה, לא זכאית למזונות. אבל בהקשר זה לא מספיק סירוב חד פעמי אלא הוא צריך להיות סירוב מתמשך וללא סיבה אמיתית שמנמקת את הסירוב. אם סתם לא מתחשק לה? זה מצוין. תביא בחשבון שמרידת האישה הוא משהו שבדרך כלל יותר קשה להוכיח.

9. השג את אישתך במרוץ הסמכויות: פתח תביעה לפניה בבית הדין הרבני. אבל אל תהיה גיבור גדול. אל תחשוב שאתה יכול לפתוח תביעה לבד בבית הדין הרבני. צריך לדעת לכרוך את נושא המזונות בתביעה ועוד הרבה דברים שאי אפשר לפרט פה. אם לא עשית זאת נכון האישה תוכל להעביר את התביעה לבית המשפט לענייני משפחה בלי בעיות. חשוב להשיג את האישה במרוץ הסמכויות אבל חשוב גם להיעזר בעורך דין שיעזור לך לעשות את הצעדים הראשונים בחכמה. זכור שזה לא תמיד כדאי לגברים באופן אוטומטי לפתוח תיק בבית הדין הרבני אבל זה נכון בתשעים אחוז מהמקרים.

העצה העשירית:
מה? אתה באמת רוצה לעשות כאלו דברים מכוערים? עם כל הקנאה, השנאה והכעס שאתה מרגיש, זאת נראית לך הדרך ההגיונית לפעול? אם תעשה דברים כאלו הצד השני יעשה דברים מכוערים לא פחות. לא חבל? אז אולי כדאי קצת להירגע קודם ואז לחשוב איך לטפל בעניינים בצורה חכמה. לכן העצה העשירית ממליצה על גישור!!!
בכל מקרה, אם אתה חושש מהאישה? אז רק אחרי שהשגת את כל היתרונות האפשריים פנה להליך של גישור. קל לוותר ולהשיג הישגים כשכל הקלפים ביד שלך. קל לוותר ולהשיג הישגים כשכל הקלפים ביד שלך. עם זאת, יש לזכור שהשגת היתרונות האלו פוגעים באמון והאישה יכולה מתוך כעס לפנות לבית משפט ואת כדור השלג כבר יהיה קשה לעצור. לכן, כשאתה הולך לעורך דין תדגיש בפניו שאתה רוצה את שירותיו רק לצורך פתיחת ההליך כי אתה חושב על גישור ובקש ממנו לציין את רצונך בגישור בתוך כתב התביעה. לאחר מכן ספר לאישה את מצב הדברים ותזמין אותה לגישור. כך הפגיעה בך, באשתך ובילדים תהיה הרבה יותר קטנה. בגישור, עניין הגירושים לא ימשך שנים אלא מספר שבועות בלבד. הליך הגישור יבהיר לכם את האינטרסים שלכם לשיתוף פעולה ויוביל אתכם לפתרון טוב של כל הבעיות בגירושין: הסדרי ראיה, חלוקת רכוש, גובה המזונות וכן הלאה... הליך הגישור ימנע ממכם גירושין ממושכים וכואבים.

העצה העשירית היא העצה החשובה ביותר: להתגרש צריך לדעת. וגישור בין בני זוג הוא הפתרון הטוב ביותר.
עשר עצות לאישה המתגרשת

עשר עצות לגבר המתגרש

מזונות ילדים, כמה משלמים?

מזונות אישה, כמה משלמים ועד מתי?

מי מקבל את הדירה?

מהו מירוץ הסמכויות?

מה ההסכם שנעשה עם המגשר או המגשרת?

משמורת הילדים וטובת הילד:

בני זוג יקרים

אתם לא לבד! כל זוג שלישי בישראל מתגרש!

מה זה גישור?

למה לא כדאי להיעזר בעורכי דין?

contact