russian lang

חוק יחסי-ממון בין בני-זוג , התשל``ג (1973)
חוק בית המשפט לעניני משפחה, התשנ``ה (1995)
חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע``ה-2014*
חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ``ב-1962 [תיקון אחרון 12/5/96]
חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי``ט – 1959
תקנות בתי המשפט (גישור), התשנ``ג - 1993
תקנות הדיון בבתי-הדין הרבניים
תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ``ד
  [לעמוד הראשי]
מי מקבל את הדירה?

הדירה של בני הזוג רשומה בטאבו בדרך כלל על שם שני בני הזוג. בדרך זו, כל בן זוג הוא הבעלים של מחצית הדירה. זאת למעשה שותפות בנכס. כאשר אחד מבני הזוג רוצה לפרק שותפות זו, באופן חד צדדי, הוא יכול לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולבקש ``פירוק שיתוף``. בית המשפט יכול לקבוע שהדירה תמכר והכסף יחולק בחלקים שווים בין בני הזוג עוד לפני שבני הזוג יהיו גרושים.

מאחר ולפי ההלכה הגבר מחוייב במזונות ילדיו, שכוללים גם מדור, לעיתים קרובות גברים מעדיפים לוותר על חלקם בדירה המשותפת תוך כדי קיזוז מרכיב המדור במזונות הילדים. יש לציין שמרכיב המדור הוא משמעותי וקיזוזו, מקטין את גובה המזונות משמעותית.

לעיתים בני הזוג יכולים להסכים שהדירה לא תמכר עד שהילד הקטן ביותר יגיע לגיל 18, גם כך ניתן להתקזז על מרכיב המדור במזונות הילדים, כמובן שהדבר גם תלוי בגובה תשלום המשכנתא החודשי שיש לשלם ובשאלה מי ממשיך לשלם אותה.

בית המשפט לא ימהר לפסוק על מכירת הדירה וחלוקת הכסף בין בני הזוג אם לא ברור כיצד יגיע המימון למזונות הילדים לאחר מכן. במקרים כאלו ביהמ``ש ממנה נאמן שיחזיק בכסף, או בחלק מהכסף, זאת מאחר ובית המשפט לא יכול למנוע מאדם, לאורך זמן, לעשות שימוש בקניינו. זכות הקניין היא זכות המעוגנת בחקיקת יסוד של הכנסת.

העובדה המצערת היא כי יש הרבה מקרים שאחד מבני הזוג רוצה למכור את הדירה ובן הזוג השני רוצה להמשיך לגור בה ובשל כך הוא מטרפד את נסיונות המכירה. במקרים אילו קובע בית המשפט כי יש למכור את הדירה על דרך של ``הוצאה לפועל``. עורך הדין או עורכי הדין שמבצעים את ההוצאה לפועל של הדירה מקבלים שכר טרחה בגובה של 4% משווי הדירה.

חשוב לציין שמכירה דרך הליך הוצאה לפועל לא מניבה את המחיר המקסימלי של הדירה. אנשים מעדיפים לקנות דירה מטופחת ומסודרת ולא נכס שפשוט הוזנח. גם מתברר שבני זוג שמשתפים פעולה הם אנשי המכירות הטובים ביותר, הם יודעים לציין את כל היתרונות של הדירה מהסיבה הפשוטה שהם חיו בה. בכל מקרה, מכירה בהליך הוצאה לפועל יכולה לגרום למכירת הנכס בין 10% ועד 20% פחות משווי השוק שלו.

עוד בעיה היא שבני זוג בהליך של גירושין מפסיקים בדרך כלל לשלם את המשכנתא. זאת היא אחת מהטעויות הגדולות. הבנקים למשכנתאות מגינים על עצמם היטב, כל תשלום שישולם מאוחר יותר ישא ריבית חריגה גבוהה מאוד. בנוסף, אם מגיעים למצב שהבנק הוא זה שמפעיל את הליך ההוצאה לפועל, הוא בדרך כלל גובה 6% ולעיתים אפילו 8% משווי הדירה.

יוצא, בסופו של דבר, שאם הייתה לבני הזוג דירה בשווי של 200,000$ והם שילמו רק חלק קטן ממנה, נאמר 30,000$ הם עלולים לגלות לאחר המכירה שלא נותר בידיהם דבר. זאת דוגמא למחיר היקר שמשלמים בני זוג שלוקחים את הליך הגירושין לכיוונים הרסניים.

``גישור``, מסדיר את העניינים הרכושיים בין בני הזוג במהירות, מונע סחבת משפטית שבדרך כלל יוצרת את הבעיות האלו. תיק גירושין נמשך בממוצע כשלוש שנים ואם בני הזוג לא מסדירים את העניינים הרכושיים, הם יכולים לאבד את הדירה שלהם בקלות ולשלם על כך ביוקר!

בני זוג שדואגים לגורל הרכוש שלהם, והדירה היא בדרך כלל הרכוש הגדול והעיקרי ביותר, טוב יעשו אם ישכילו לפנות לגישור בהקדם האפשרי ולא יזניחו את המשכנתא.
עשר עצות לאישה המתגרשת

עשר עצות לגבר המתגרש

מזונות ילדים, כמה משלמים?

מזונות אישה, כמה משלמים ועד מתי?

מי מקבל את הדירה?

מהו מירוץ הסמכויות?

מה ההסכם שנעשה עם המגשר או המגשרת?

משמורת הילדים וטובת הילד:

בני זוג יקרים

אתם לא לבד! כל זוג שלישי בישראל מתגרש!

מה זה גישור?

למה לא כדאי להיעזר בעורכי דין?

contact